Еве што треба да направите за Стара Нова година и Василица

Според Јулијанскиот календар, на 13 јануари православните христијани ќе ја пречекаат Православната или Стара Нова година.

Оние кои го носат името на Свети Василиј Велики го слават својот именден, а многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава.

На Василица верниците кои се водат по овој календар кршат и лепче со паричка и исто така се верува дека на оној кој ќе му се падне паричка ќе биде среќен во текот на целата година.

Старата година се испраќа и со палење василичарски огнови, кои се симбол на божествената светлина што, според народното верување, ги прогонуваат лошите сили.

 

08.01.2024 - 15:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега