ЕУ воведе рекордни санкции против Русија


„Комисијата ја поздравува одлуката на Советот за усвојување на тринаесеттиот пакет-санкции против Русија. И по две години од суровиот напад на Русија врз Украина, поддршката на ЕУ за Украина и нејзиниот народ не се намалува. Обединета Европа продолжува решително да ги брани своите вредности и фундаментални принципи“, се вели во соопштението на ЕК.

„Новиот пакет дополнително го ограничува рускиот пристап до воената технологија, како што се беспилотните летала, и вклучува нови компании и поединци вклучени во руските воени напори. Во новиот пакет на списокот има повеќе од две илјади, што е тежок удар за руската армија.

Секое евро што не го добива Русија е важно, но не смееме да се опуштиме. Комисијата ќе продолжи да им помага на земјите членки да обезбедат ефективно спроведување на мерките и да соработува со трети земји за борба против можните обиди за заобиколување на мерките“, се додава во соопштението.

Кои се новите санкции?

Внесени се рекордни 194 поединечни огласи: 106 лица и 88 субјекти, а сега на листата има повеќе од 2.000. Конкретно:

Руски одбранбен сектор: списокот вклучува 140 нови лица и компании од рускиот воено-индустрискиот комплекс, кои, меѓу другото, произведуваат ракети, беспилотни летала, противвоздушни ракетни системи, воени возила, најсовремени компоненти за оружје и друга воена опрема. Опфатени се субјектите, кои тргуваат со разни клучни компоненти на дронови. Комисијата ги идентификува користејќи однапред договорен објективен и чекор по чекор пристап комбинирајќи неспорни докази од разни извори поткрепени со трговски и царински податоци.

Силна порака до руските партнери во војната: новата листа вклучува 10 (руски) компании и поединци вклучени во испораката на севернокорејско оружје за Русија, севернокорејскиот министер за одбрана и неколку белоруски компании и поединци, кои обезбедуваат помош на руските вооружени силите

Борба против затајувањето на мерките: меѓу нововклучените е руска логистичка компанија и нејзиниот директор поради учество во паралелниот увоз на забранети стоки во Русија и уште еден руски субјект, кој е вклучен во друга форма на набавка.

Зајакнување на мерките на Унијата против руската окупација и нелегалната анексија на делови од Украина: новиот список вклучува 6 судии и 10 службеници од окупираните украински територии.

Казна за прекршување на правата на децата: Новиот список вклучува 15 лица и два субјекта, кои учествуваат во депортацијата и воената индоктринација на украинските деца, меѓу другите во Белорусија.

Трговски мерки

Новиот пакет е потврда за решеноста на ЕУ да ја спречи Русија да добие чувствителна западна технологија за нејзината војска. Беспилотните летала, т.е. дроновите, играат важна улога во војната во Украина. Компаниите што набавуваат клучни компоненти за беспилотни летала за Русија се вклучени во списокот, а воведени се и одредени секторски санкции за да се отстранат недостатоците и да се отежне војната со беспилотни летала.

Врз основа на цврсти докази од разни извори, како и податоци за трговијата и царината, 27 нови компании од Русија и од трети земји се додадени на листата на субјекти поврзани со рускиот воено-индустрискиот комплекс (Анекс IV) во новиот пакет. Тие се предмет на построги ограничувања на извозот на стоки и технологија со двојна употреба, како и стоки и технологија што би можеле да придонесат за технолошко зајакнување на рускиот одбранбен и безбедносен сектор.

Конкретно:

Додадени се 17 руски компании што учествуваат во развојот, производството и снабдувањето со електронски компоненти на рускиот воен и индустриски комплекс.

Додадени се и 4 компании од Кина и по една од Казахстан, Индија, Србија, Тајланд, Шри Ланка и Турција бидејќи тргуваат со електронски компоненти за рускиот воено-индустрискиот комплекс и индиректно го поддржуваат во неговата агресивна војна против Украина.

Мерки за поттикнување меѓународна соработка

Списокот на земји партнери за индиректната забрана за увоз на железо и челик во новиот пакет-мерки е проширен и во Обединетото Кралство. Тие земји партнери применуваат низа рестриктивни мерки за увоз на железо и челик и низа мерки за контрола на увозот, кои во суштина се еквивалентни на мерките од Регулативата (ЕУ) бр. 833/2014.

„Две години по избувнувањето на руската општа агресивна војна против Украина, Европа продолжува да ги брани своите вредности и фундаментални принципи едногласно и решително. Европската Унија цврсто стои со Украина и нејзините граѓани и ќе продолжи силно да ги поддржува украинската економија, општеството, вооружените сили и идната реконструкција на таа земја, и тоа онолку долго колку што е потребно.

Со цел да го прекине протокот на приходи кон руската воена машина, ЕУ усвои 13 пакет-санкции против Русија. Санкциите се одразија на руските приходи и на вредноста на руската рубља. Санкциите ги прекинаа руските синџири на снабдување и го ограничија пристапот до западните технологии во клучните индустриски сектори. Поради ограничувањето на цената на нафтата, што беше договорено со партнерите од Г7, приходите од нафта на руската влада се намалени. Времето ќе го покаже ефектот од санкциите.

Додека Русија се обидува да ги избегне нашите санкции, Комисијата постојано ги разгледува постојните мерки, ја проценува нивната примена и открива можни пропусти. Спроведувањето на мерките, особено оние против избегнувањето на санкциите на ЕУ преку трети земји, сега е важно“, се додава во соопштението на ЕК.

23.02.2024 - 20:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега