Ердоган со критики до Западот: Не игнорирајте ја Русија, таа не е обична земја

Турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган ги критикува западните лидери за нивниот негативен однос кон Русија и претседателот на земјата, Владимир Путин, поради настаните во Украина, пишува „Блумберг“.

„Се разбира, ние имаме поинаков став. Верувам дека нивните ставови не се точни бидејќи Русија не е обична земја“, рече Ердоган.

Тој додаде дека Русија е најголемиот производител на жито во светот.

„Сега таква земја не треба да се игнорира. Ќе продолжиме да одржуваме позитивни односи со Русија“, рече Ердоган.

Според медиумот, тој исто така изразил надеж дека Турција еден ден ќе стане центар за испорака на руски гас во Европа.

Претходно, на самитот на Г20 во Њу Делхи, Ердоган ги повика западните лидери да исполнат низа руски услови откако не се договорија со Путин за обновување на договорот за храна. Анкара побара укинување на санкциите против Москва со кои се забранува извоз на руско ѓубриво и руските банки да бидат вклучени во меѓународниот платен систем „Свифт“.

22.09.2023 - 14:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега