Ердоган прогласи вонредна состојба во 10 провинции погодени од земјотресот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска прогласи тримесечна вонредна состојба во 10 југоисточни провинции погодени вчера од силниот земјотрес во кој загинаа илјадници луѓе.

„Одлучивме да прогласиме вонредна состојба за да се осигураме дека нашата (спасувачка и опоравувачка) операција може да се изврши брзо“, рече Ердоган во телевизиско обраќање.

07.02.2023 - 13:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега