Епидемиологот Тиодоровиќ објаснува: Не очекува тешка недела

Епидемиологот и член на Кризниот штаб за уништување на коронавирус д-р Бранислав Тиодоровиќ изјавил дека епидемиолошката ситуација во Србија овие недели ќе биде многу тешка.

Гужвите кои настанале на „црн петок“ и на други собирања за пет до седум дена сигурно ќе дадат резултати низ бројот на позитивни и заболени.

Болниците се полни, медицинските работници, лекарите, сестрите, техничарите, работат од во ден со полна пареа. Без ден одмор, трпат голем притисок, затоа што сите очи се вперени токму кон нив.

-Во болниците практично се брка слободно место за да се смести оној кој е инфициран, најголем притисок има во Белград, бидејќи има најмногу жители, па логично е да има најмногу заразени/ Кога болниците ќе се наполнат, единствено логично решение е тоа кое се прави, од Белград да се испраќаат пациентите во некој друг град ако нема место. Имаме ситуација во која мораме да бидеме свесни дека понатамошното одржување контакт на било кој начин, без оглед дали станува збор за „црн петок“ , трговски центар или забава, допринесува за страшно зголемување на бројот на заболени. Притисокот е голем врз здравствениот систем, кој навистина јуначки се бори - објаснил епидемиологот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

30.11.2020 - 14:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега