Енинфул ја напушта функцијата главен уредник на британски „Вог“

 

Едвард Енинфул се повлекува од функцијата главен уредник на британскиот „Вог“ откако шест години се обидуваше да ги помести границите во култниот моден магазин.

Тој ќе остане во британското издание како советник, но од следната година ќе се префрли на новосоздадена позиција, чија цел е ширење на брендот на глобално ниво.

Неговото ново портфолио како глобален креативен и културен советник на „Вог“ исто така ќе му овозможи да презема надворешни проекти.

Во допис до персоналот Енинфул соопшти дека ќе поднесе оставка како главен уредник и дека ќе преземе советодавна функција. Тој нагласува дека ќе продолжи да придонесува за креативниот успех на брендот на глобално ниво.

Сè уште не е објавено кој ќе го замени.

Афробританскиот креативец (51), по потекло од Гана, е првиот маж на врвот на британскиот моден магазин. Многумина го нарекуваат првак од висок профил за поголема инклузивност во модната индустрија.

Кариерата ја почна на 18-годишна возраст, а Ана Винтур го ангажира во американскиот „Вог“ пред да биде именуван за главен уредник на британскиот во 2017 година.

Во текот на шесте години на чело на магазинот тој се залагаше за диверзитет. Под негова палка „Вог“ првпат претстави трансродова манекенка. Тимоти Шаламе стана првиот маж на насловната страница, а Шинид Барк првата личност со видлив инвалидитет, која се појавила на насловна.

На корицата на мајското издание се појавија пет лица со инвалидитет.

Ганско-британскиот креативец ќе премине во новосоздадената улога како глобален креативен советник на „Вог“, со фокус на проширување на брендот на меѓународно ниво. Енинфул исто така ќе има можност да продолжи со надворешни проекти заедно со советодавните должности.

Се шпекулира дека Енинфул се решил на ваков потег поради несогласувањата со главната уредничка на американскиот „Вог“, Ана Винтур, на која не ѝ се допаѓало тоа што Едвард сакал да иницира промени во магазинот.

Неофицијално, како што објавија британските медиуми, имало борба за моќ во обидите да се направат радикални промени во највлијателниот светски моден магазин.

Неговите идеи не добиле зелено светло од најмоќната модна уредничка во светот, која ги држи сите конци во рацете кога се во прашање Vogue и другите модни изданија на Condé Nast.

Познавачите велат дека Едвард Енинфул е единствената вистинска закана за Ана Винтур и, најверојатно, ќе ја замени на челната позиција.

Авторитетот во модата почна како неделен весник пред повеќе од еден век, а денес има 28 глобални изданија. Минатата година прослави 130 години постоење.

 
05.06.2023 - 23:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега