Експлозија во Мариупол: Разнесен е автомобилот на началникот на полицијата

Полковникот Едуард Басурин за РИА Новости изјави дека автомобилот на началникот на полицијата Михаил Москвин денеска бил кренат во воздух во Мариупол.

„Денеска имаше обид за атентат врз началникот на полицијата во Мариупол, но тој преживеа. Разговарав со него, доби благ потрес на мозокот“, рече тој.

Според дописникот на РИА Новости, на Москвин не му била потребна хоспитализација.

Форензичарите во моментов се на терен. Како што изјавил за агенцијата еден од полицајците, бомбата поставена под автомобилот на началникот на експлодирала во моментот кога тој бил во близина. Се уште никој не ја презел одговорноста за нападот, но Русите, според написите, се сомневаат во движењето на украинскиот отпор.

27.03.2023 - 11:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега