Едноставен трик за чевлите да ви станат водоотпорни

Скоро секоја обувка ќе стане отпорна на вода и стопен снег ако ставите пчелин восок, но ако го немате, ќе ви служи и обична свеќа.

Тријте ги чевлите со свеќа така што на нив да остане бел слој. Потоа стопете го со фен за коса вклучен на највисока температура.

Почекајте неколку минути и чевлите ќе бидат подготвени за одење под дожд или снег.

Восокот треба да ги заштити кожните чевли од вода, оние од антилоп, но и тие од платно.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.12.2020 - 22:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега