Џамбаски: Бараме да не му издавате нови документи и ново државјанство на Гоце Делчев

Македонскиот премиер Зоран Заев продолжува да се преправа дека е „сиромашен и несреќен“, велејќи дека Скопје е подготвено да изјави дека нема никакви територијални претензии кон Софија, изјавил Ангел Џамбаскки, заменик претседател на парламентарната партија ВМРО БНД, во коментар на изјавата на Заев.

Џамбаски смета дека никому не би му паднало на памет дека С. Македонија воопшто може да има такви претензии.

„Не, не бараме да кажете дека немате територијални претензии кон Бугарија. Нема потреба да измислувате изговори и потези. Бараме да не му издавате нови документи и ново државјанство на Гоце Делчев. Престанете да се преправате дека не знаете дека Гоце Делчев недвосмислено и неспорно се прогласил за Бугарин “, напипал Џамбаски на својата страница на Фејсбук.

Тој смета дека реториката на македонските политичари за револуционерот е инспирирана од политиката на Југославија.

„Ова е немилосрден историски факт дека Гоце Делчев е Бугарин. Неговото дело и сеќавањето за него не треба да бидат обесчестени од недостојните српско-комунистички игри“, заклучил бугарскиот политичар.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.10.2020 - 17:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега