Џафери- Стрик: Силна поддршка за продолжување на европскиот пат на Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, се сретна со европратеничката Тинеке Стрик.

Ова е втора средба на Џафери во својство на премиер со европратеничката Стрик, со која се сретна и во рамки на неговата прва посета на европските институции на 14 февруари 2024 во Брисел. Холандската европратеничка Стрик е дел од групата на Зелени/ Европска слободна алијанса, и член на Комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент и на Мешовитиот парламентарен комитет ЕУ-Северна Македонија.

Фокусот на средбата беше на натамошниот напредок на Северна Македонија во процесот на евроинтеграција, што се оцени како исклучително значаен за перспективите на граѓаните во државата, но и во регионален и посебно геополитички контекст.

 
Притоа, беше нагласена силната поддршка за продолжување на европскиот пат по завршувањето на изборите во земјата.

Премиерот Џафери оцени дека Северна Македонија се наоѓа во важен момент од демократскиот развој и дека претседателските и парламентарните избори ќе го одредат правецот на државата, што со право се следи со интерес во регионот и во Европа.

 
Притоа, потенцираше дека Владата ги презема сите чекори, согласно законските надлежности, да осигура дека сите надлежни институции ќе овозможат спроведување фер и демократски избори со целосен легитимитет.
03.04.2024 - 13:13

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега