Џафери: Поддршката од ЕП за демократијата на Северна Македонија и значи многу

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери денеска учествуваше и се обрати на Конференција европскиот парламент „Поддршка на парламентарната демократија ширум светот: Градење демократска отпорност“.

Поддршката од Европскиот парламент за демократијата, рече Џафери, на мојата земја, Северна Македонија, и значи многу и затоа сум убеден дека во иднина ќе продолжи да се развива, како со Групата за демократија и избори, така и со Европскиот парламент и следствено, со Европската Унија.

-Некој би помислил дека „добивањето“ на поддршката за демократијата е само едностран процес во кој ние како земји само „чекаме“, но, не е така. Дозволете ми да изнесам една друга формулација која според мене попрецизно го одразува овој сооднос – ние бевме и ќе продолжиме да бидеме во „партнерство за демократија“ со Европскиот парламент, работејќи заедно на зајакнување на демократските сили во Собранието на Северна Македонија и во нашето општеството во целина. Затоа што, колку ефект би имала поддршката за демократија доколку истата не се одвива во партнерски сооднос? Демократијата не е предмет кој што може да се извезува и следствено, увезува. Таа не може ниту да се наметне однадвор туку, мора да најде плодна почва внатре и посветено да се негува. Затоа што, на крајот  на денот, секое општество мора само да го избере својот курс. Затоа што тоа е во сржта на демократските општества – правото на поединецот да го избере својот начин на живот и правото на државата да го избере сопствениот правец, сопствената иднина, истакнува Џафери.

Локалната сопственост, додава, е во сржта на овој процес, и тоа не како нешто за кое само треба да се зборува, туку како водечки принцип во сите активности за поддршка на демократијата.

-Почитуваниот Пат Кокс даде одлична слика за предизвиците на демократијата со кои се соочуваме денес. И навистина, кризите доаѓаат една по друга. Сè уште не сме закрепнале од социјалната и економската тешкотија што ја предизвика пандемијата, ние веќе се соочуваме со нова криза од иста големина. Руската нелегална агресија против Украина, претворањето на енергетската и прехранбената безбедност во оружје и дезинформациите од размери какви што досега не сме виделе се константни предизвици, рече претседателот на Собранието.

29.11.2022 - 21:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега