Две жени цел месец живеат на улица во скопски Капиштец- една од нив има 90 години, со здравствени проблеми, а нема кој да им помогне

Во скопски Капиштец има две бездомни жени, од кои едната е на 90 години, другата околу 60 години и можно е да има психолошки проблем, на фејсбук алармираше и актерката Ирена Ристиќ и побара помош од институциите.

„На улица се повеќе од месец дена, беа згрижени на краток период, но еве ги повторно на улица.

Повозрасната жена никој не ја прима бидејќи има пензија од 14.000 денари и е сенилна и наглува“ пишува Ристиќ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.08.2020 - 15:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега