Две третини од Бугарите се плашат дека Русија ќе ги нападне

Две третини од граѓаните на Бугарија се плашат дека Русија може да ја нападне нивната држава, а половина се плашат дека Москва ќе ги окупира.

Истражувањето направено на територијата на Бугарија покажува дека 54 отсто од испитаниците се плашат од руска окупација, додека 62 отсто се плашат од ракетни напади.

Исто така, половина од Бугарите се надеваат дека НАТО ќе ѝ помогне во случај на таков потег од Русија.

12.05.2022 - 10:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега