Државните службеници во Холандија не смеат да користат „Тик-ток“ на службените телефони

 

На холандските државни службеници набргу повеќе нема да им биде дозволено да ја користат кинеската апликација „Тик-ток“ на своите официјални мобилни телефони, објави холандското Министерство за внатрешни работи, по слични одлуки од неколку европски земји.

Холандското Министерство соопшти дека ја обесхрабрува употребата на апликации од „земји со агресивна сајбер-програма насочена кон Холандија или холандски интереси“ на владините телефони.

Холандската разузнавачка служба AIVD минатиот месец ги именува Кина, Русија, Иран и Северна Кореја како земји што имаат агресивна сајбер-програма, што создава ризик за шпионски активности.

Претходно овој месец, Белгија го забрани „Тик-ток“, во сопственост на кинеската компанија ByteDance, да ги користи телефоните и компјутерите на вработените во федералната влада.

21.03.2023 - 21:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега