Додик: САД да прифатат дека Република Српска нема да дозволи за нејзината судбина да одлучуваат други

САД треба да прифатат дека Република Српска и нејзините граѓани никогаш нема да дозволат за нивната судбина да одлучуваат други, изјави денеска претседателот на РС Милорад Додик.

Откако американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Џејмс О’Брајан рече дека оригиналниот Дејтон потекнува од негово перо и дека сакаат да се фокусираат на тоа институциите на власта да функционираат како што се дизајнирани да функционираат, Додик за агенцијата Срна изјавил дека е добро да се знае дека О’Брајан смета оти сите треба и на тоа да се фокусираат.

Додик истакна дека тоа значи дека сите мора да го почитуваат Уставот на БиХ и напишаното во него, како и Дејтонскиот мировен договор.

12.01.2024 - 19:00

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега