Деспотовски: Можно е годинава да надминеме три милијарди евра извоз од ТИРЗ

Заклучно со август 2021 периодот јануари-август годинава за разлика од 2019 година, извозот е пораснат за 11%, истакна директорот на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони, Јован Деспотовски, во гостувањето на Телевизија 24. Тој напомена дека споредбата не е со податоците од 2020 година кога имаше локдаун, а доколку се направи таква компарација тогаш извозот е зголемен за над 50% за разлика од лани.

-Има ризици од глобалните предизвици, ги следиме трендовите, но имаме 7,3% повисока вработеност во зоните со истиот месец минатата година, кажа Деспотовски.

Тој додаде дека засега има 2,1 милијарда извоз за првите осум месеци од годинава и ако извозот продолжи најверојатно ќе биде надминат плафонот од три милијарди евра извоз, што не се случило изминативе петнаесет години.

-Немам причина да не бидам оптимист, посочи Деспотовски.

 

20.09.2021 - 22:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега