Дејан Димовски го фати крстот во Велес - се надева дека ќе му донесе среќа и дека ќе се ожени

 Во Велес во осветените води на Вардар годинава крстот го фати 37 годишниот Дејан Димовски. По одржаната Литиргија и осветување на водите на реката Вардар од митрополитот Повардарски Агатангел, чесниот и животворен крст го фрли од Мало Мовче, владиката Агатангел.

Во водите на Вардар по крстот денеска влегоа 63 православни верници, а фрлање на крстот на денешниот празничен ден го проследија неколку илјади велешани покрај двата брега на Вардар.

Дејан Димовски, вработен во „Брако“, во изјава за МИА до сите верници посака многу здравје и среќа и за себе и своето семејство, а и надеж дека годинава ќе му биде среќна и ќе се ожени.

Тој од Владиката Агатангел доби златно крвче и библија. Од ЈКП „Дервен“ и Општина Велес, доби ваучери по 15 илјади денари, машина за перење од „Зегин“ и телевизор од кумот на манифестацијата „Жито Ване“, како и други помали подароци од повеќе спонзори.

Дејан Димовски со крстот и иконата во наредниот месец ќе ги посети домовите на православните верници од Велес.

Инаку, Празникот Богојавление -Водици во Епархијата Повардарска со седиште во Велес, утрово по традиција започна во  црквата „Св. Вознесение Христово“ со Света Златоустова Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополит Повардарски Агатангел. Златоустова литургија имаше и во црквите „Св Пантелејмон“ и „Св Кирил и Методиј“. 

19.01.2022 - 14:00

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега