Данела Арсовска со Нова алтернатива ќе настапи самостојно на парламентарните избори

Партијата Нова алтернатива (НА), чија лидерка од неодамна е градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, ќе настапи самостојно на парламентарните избори. Во интервју за „360 степени“ на МРТ 1 , таа вели дека верува во сопствениот и капацитетот на партијата, со која ќе имаат кандидатски листи во сите шест изборни единици. Арсовска останува на ставот дека таа ќе ја предводи листата на НА во Изборна единица 1 (Скопје, н.з.), но не ги открива останатите носители со образложение дека се прават партиски калкулации.

„Доколку се сеќааваат сите што се случуваше на минатите избори во 2021 г. на локалните избори на коишто победив, јас имав голема бројка од околу 50 илјади гласови повеќе од сите 45 советници кои беа на листата од оние што ме поддржаа. А од мојот противник имав 30 илјади гласа повеќе. Така што, јас верувам во сопствениот капацитет, во ставовите кои ги застапувам и верувам дека граѓаните знаат да препознаат кога нешто е вистинито и чесно и искрено“, рече Арсовска.

Прашана зошто се одлучи да преземе постоечка политичка партија, наместо да фомира нова за што се зборуваше во медиумите, Арсовска одговори дека станувало збор за шпекулација произлезена од „политичките кујни“.

Арсовска: Раководството на партијата ме покани, разговаравме, затоа што знаеја дека имам аспирации да почнам нешто во политиката. Дискутиравме на сите теми, најдовме заеднички постулати за кои се обединуваме и одлучив да ја прифатам нивната покана и да продолжиме со Нова алтернатива на следните избори.

360 степени: Немаше ли да биде подобро да покажете дека имате капацитет да соберете илјада потписи, илјада пристапници за да фомирате нова партија наместо сега да ги слушате муабетите дека Миле Зечевиќ ви купил партија? Не сум веројатно прв кој ви го кажува ова.

Арсовска: Не знам, доколку стоите позади ова, ќе треба да се видиме на суд. Не знам од кои извори ги наоѓате овие информации, меѓутоа би требало добро да проверувате што е она што се говори, кои се овие лаги и манипулации и кои се оние кои ги презентираат во јавноста. За да кажете нешто треба да стоите позади тоа за да го докажете.

26.02.2024 - 20:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега