„Дали сме на телевизија или во лудница“: Бура од реакции во Италија поради прилог во емисија кој изгледа како филм за возрасни (ВИДЕО)

 

Попладневната емисија на вториот канал на италијанската јавна телевизија Раи телевизија „Дето фато“ беше отстранета од програмата и нема да се емитува по скандалот со упатства до жени како да одат во „секси шопинг“.

Бура од реакции на социјалните мрежи, а потоа се прошири и во дневните весници , а потоа и во парламентот.

Инструкциите за „секси“ шопинг во програмата танчерот ги изведуваше на таков начин што огорчените граѓани се прашуваа „Дали е ова инструкција за порно филм“, „Да се ​​биде секси, за кого“ и „Дали сме во лудница или на ТВ“.

Парламентарната комисија за контрола на јавниот сервис РАИ веќе испрати писмо до директорите на телевизијата во кое остро го осудува недоличниот прилог „полн со стереотипи за тоа како жената треба да биде секси и кога ги прави своите вообичаени дневни работи“, а можноста се разгледува, пишува „Ил Фато“.

Котидиано “, на кој генералниот директор на Раи, Фабрицио Салини, треба да биде повикан да одговори во парламентот.

Во меѓувреме, режисерот на програмата, Раи Лудовико Ди Мео, јавно се извини за несоодветниот придонес на јавната телевизиска програма.

Демократската партија, која е дел од коалициската влада, побара смена на директорот на ТВ Раи.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.11.2020 - 12:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега