Д-р Тиодоровиќ откри кога Србија ја очекува вториот пик од коронавирусот и кога ќе опадне бројот на заболени

Вториот пик на коронавирусот, кој е во тек, најверојатно ќе се случи во текот на целата оваа недела, а дури по викендот можеме да се надеваме дека ќе започне да се намалува бројот на нови инфекции, но не нагло, рече проф. Д-р Бранислав Тиодоровиќ, српски епидемиолог и член на Кризниот штаб за борба против коронавирусот.

Според него, уште еден пик може да се случи до крајот на летото, но првенствено ќе зависи од нас самите, односно колку ќе се придржуваме до пропишаните мерки.

„Кога реков дека ќе биде проблематично во следните неколку дена, дека ќе имаме пик за 5, 6, 10 дена, едноставно пресметав каде бевме и кога имавме митинзи. Не е важно дали тие се поголеми или помали, затоа што кога има помали, нивото на загрозување е исто. Не само што натпреварите се проблем, туку и спорадичните прослави, дипломирањата кои се организираат и покрај препораките да не се организираат во ресторани, родендени, забави, во затворени простории до утрото… Гледате, Врбас имаше три свадби во еден ден и тој е најголемото жариште во Војводина. Инкубациониот период е од 7 до 14 дена и не беше голема филозофија да се пресмета кога ќе се случи ударот. Така и испадна. Подобро да не бев прогнозер“, рече проф. Д-р Тиодровиќ за Телеграф.рс.

Тој потенцираше дека најверојатно Србија ќе мора да се справи со тие последици цела оваа недела, затоа што можеби веќе има пик, па тој се оддржува.

„Во секој случај, можеме да кажеме дека ќе имаме тренд на опаѓање дури после викендот, следната недела. Ќе видиме тогаш колку луѓето разбрале дека ова е сериозно, а е сериозно. Тој пад нема да биде ненадеен, мора полека да опаѓа неколку дена и само да се сведе на некоја спорадична појава“, рече проф. Тиодоровиќ.

Тој објаснува дека немаат пациенти, вклучително и младите, тешка клиничка слика само затоа што се обидувале да го прележат вирусот на нозе.

„Тоа е со млади луѓе, секако присутни, тие не реагираа веднаш. Второ, кога имате многу заразени луѓе, имате поголема количина на инфекција или вирус. И, поголема количина на вирус веднаш ќе произведе потешки клинички слики кај луѓето, а таквите слики ќе доведат до потреба од кислород и респиратор. Кога пациентот ќе го достигне респираторот, шансите за преживување се 50 спрема 50 “, вели проф. Д-р Тиодоровиќ.

Вториот пик на првиот бран во Србија се случи скоро во моментот кога беше на еден чекор од денес со нула заразени. Професорот Тиодоровиќ забележува дека претходно, откако мерките се опуштија, имавме ситуација како некој да ги пуштил луѓето од ланец.

„Делумно бев изненаден, затоа што сè уште се надевав дека населението ќе се однесува согласно предложените мерки и дека нивното однесување ќе биде повеќе засновано на силата на аргументите. Но, ако се најдете во ситуација кога треба да го примените аргументот на сила – да го ограничите движењето, да наметнувате обврски, тоа не е иста ситуација. Отсекогаш сум бил против примената на второто затоа што луѓето прво треба да бидат информирани, да ги научите, да им понудите едукација и објаснување. Очекувате тие да станат свесни за ситуацијата и да се однесуваат соодветно, што значи дека ќе се обидат да го намалат ризикот. Па, го немавме тоа и од таа страна не сум изненаден од пикот “, вели проф. Д-р Тиодоровиќ.

Во компаниите има заразени, но кај нив има помала можност за инфекција бидејќи преземените мерки се дури и ригорозни со казнување. Работната активна популација е најзастапена кај овој број на заразени, но младите се виновни за сеење на инфекцијата и за ширење на истата, барем според податоците што можеме да ги видиме во големите градови. Тука имаме повеќе последици од митинзите, иако имало инфекции во компании, по еден или два случаи. Сепак, на прослави или во кафуле, тој може да седи до вас, без растојание, а е заразен.

Професорот вели дека зависи од нас дали третиот пик може да и се случи на Србија до крајот на летото.

„Дали ќе има уште еден пик зависи од тоа дали ја разбираме сериозноста и тежината на оваа болест. Тоа зависи од нас “, истакнува тој.

Според него, она што ќе се случи со нас на есен, зависи многу од тоа како јужната хемисфера, особено Бразил, Аргентина и Австралија, ќе се борат со вирусот сега.

„Ако вирусот остане таму, тогаш ќе имаме голем проблем на есен. Но, ако успеат да го потиснат и да го намалат на спорадична појава, тогаш тоа ќе изгледа како пандемски грип кој станал сезонски “, објаснува проф. Д-р Тиодоровиќ потенцира дека единствената вистинска мерка е да се носат маски, дезинфекција и да се одржи растојанието.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

09.07.2020 - 12:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега