ЦУК: Вчера имаше 26 пожари, утрово активен само еден

Центарот за управување со кризи известува, според податоците од Секторот за операции и координација, дека пожари на отворен простор вчера имало вкупно 26, од којшто како активен пожар се води до утрово, пожарот во Општина Прилеп, каде што кај село Алинци се уште чади опожарената депонија.

Изгнаснатите 25 пожари, при што гореле стрништа, отпадоци, сува трева, трње, лозје, грмушки, нискостеблеста и мешана шума – даб и габер, а и борова шума и неколку депонии, биле во 24 општини во државата, информира ЦУК.

29.09.2023 - 09:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега