Црна Гора воведува полициски час: На сила стапуваат нови заштитни мерки

Во Црна Гора се воведува полициски час од 21 часот до 5 часот наутро и се најавува забрана за меѓуградски сообраќај за време на викендите, објави денеска директорот на Институтот за јавно здравје, Игор Галиќ.

Според новите мерки на Министерството за здравство, угостителските објекти ќе бидат отворени до 18 часот.

Во Будва и Тиват, каде епидемиолошката состојба е посложена, се забрануваат јавни собири на отворено и на затворено, а угостителските објекти нема да работат, како и компаниите што продаваат непрехранбени производи.

Во овие општини, како што најави Галиќ, работата во образовните институции е суспендирана - се менуваат градинки, училишта, факултети и часови преку Интернет.

Забранети се спортски настани, а како што рече Галиќ, мерките не се однесуваат на обука на спортисти кои редовно се тестираат.

„На граѓаните на Будва и Тиват им се препорачува да не ги напуштаат териториите на тие општини со цел да се спречи ширењето на епидемијата“, рече директорот на ИЈЗ.

Министерката за здравство, Јелена Боровиниќ Бојовиќ, додаде дека најавените мерки ќе важат во наредните денови, со можност за продолжување.

Боровиниќ Бојовиќ објави дека е забрането угостителските објекти да пуштаат музика, како и веќе важечката забрана за музика во живо.

 Бојовиќ повтори дека мерките нема да дадат резултати доколку не се почитуваат, објави порталот РТЦГ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.02.2021 - 16:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега