Чудотворна маска од морков против опаѓање на косата - вратете го сјајот и волуменот

Оваа брза и едноставна маска ќе ви помогне да го намалите опѓањето на косата. Потренбни ви се само неколку моркови. 

Морковите се познати како одличен извор на бета каротен и витамин А, па заради тоа позитивно влијае на здравјето на влакното.

Покрај тоа, морковот помага и во детоксикацијата на целиот организам и создава нови, здрави клетки.

Подготовката на оваа маска е едноставна – ситно изрендајте неколку свежи моркови и втријте ги на коренот на косата.

Оставете да делуваат 15 минути, па потоа измијте ја косата на вообичаен начин.

На почетокот, третманот практикувајте го често, односно најмалку 5 пати по ред, пред секое миење.

Кога косата ќе ви зајакне, доволно е да го практикувате еднаш месечно.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

30.09.2020 - 10:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега