„Чизкејк“ од тиква кој не се пече: Совршен десерт, едноставен и лесен- може да го приготват и почетници во кујната

 

Пита од тиква е прекрасен есенски десерт, полн и лесен за подготовка. Овој десерт често го „мешаат“ со чизкејк, а не мора ни да ја вклучувате релната.

 Состојки:

250 грама крем сирење

250 грама варена тиква

100 грама кафеав шеќер

Половина лажичка цимет

Половина лажичка мелено оревче

300 милилитри шлаг

200 грама бисквити

8 лажици путер

Подготовка:

Исецкајте ги бисквитите во мешалка, и промешајте ги со стопениот путер. Притиснете ја добиената мешавина во калапот за пита и формирајте ја долната кора и рабовите. Ставете го во фрижидер да отстои и да се стврдне.

Изматете го крем сирењето и кафеавиот шеќер, додадете ја тиквата и зачините.

Изматете го шлагот и измешајте го со кремот од тиква. Сипете го добиениот фил на кората и чувајте сè заедно во фрижидер најмалку два часа.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

09.11.2020 - 13:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега