Четири нови случаи на Ковид 19 во Гостивар, два во Маврово и Ростуше

 

Со последните тестирања за откривање новоинфицирани со коронавирусот во гостиварскиот регион, откриени се шест нови случаи. Четири од новооткриените се од градот, од кои три се поврзани со кластерот во ЈП „Комуналец“. По речиси двонеделна пауза, повторно се појавија позитивни резултати во општина Маврово и Ростуше. Во селото Требиште две лица со симптоми на болеста имале позитивни резултати на ковид-19.

Според информациите на Меѓуопштинскиот кризен штаб за општините Гостивар, Врапчиште, Маврово и Ростуше, во текот на вчерашниот ден биле тестирани 16 лица. До денеска вкупниот број  активни случаи во гостиварскиот регион достигна 26, Во општина Гостивар 13, во Врапчиште 11 и Маврово и Ростуше два.

Од почетокот на пандемијата, во Гостиварско направени се 454 тестирања, Досега излекувани се 18, меѓу кои има и пет медицински лица. Од последици на ковид-19 во Гостиварско починаа три лица.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.06.2020 - 11:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега