Цената на нафтата достигна ново високо ниво

Американското Министерство за финансии најави дека ќе го продолжат состанокот на Г7 за да се воведат царини за руска нафта како побрза алтернатива за целосно ембарго.

Цената на црното злато денеска скокна до нов максимум, броејќи седум недели наназад, односно од 28 март: Брент чини 115,69 долари за барел, а WTI – 115,37 долари за барел, објави Ројтерс.

Тарифниот механизам ќе биде дизајниран да ја задржи руската нафта на пазарот, но да го ограничи износот на приходите што Москва може да ги оствари од тој извоз, изјавија претставници на американското Министерство за финансии за новинарите во Брисел пред состанокот на министрите за финансии на Г7 и гувернерите на централните банки. одржана подоцна оваа недела.

17.05.2022 - 16:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега