Царовска: Практичната настава за средношколците ќе се одржува во училница

Во своето вечерашно гостување во емисијата „200“ на Алсат, министерката за образование и наука, Мила Царовска рече дека иако образовниот процес на учениците од средно образование ќе се одвива преку интернет, часовите по практична настава ќе се одржуваат со физичко присуство, односно во училиште.

 

„Во средните технички училишта, практичните часови ќе се одвиваат во училница и тоа е дозволено. Сите оние коишто имаат практична настава, посебно 3 и 4 година да одат во училиште во одредени помали групи“, рече Царовска.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.09.2020 - 22:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега