Буш: Не знаев дека Пригожин ме послужува со вечера, добро е што сум жив

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш изјави дека неодамна дознал дека еднаш во Санкт Петербург вечера го послужил никој друг, туку Евгениј Пригожин, пренесуваат медиумите во регионот.

Говорејќи преку видео врска на конференцијата „Европски стратези на Јалта“ во Киев, поранешниот американски претседател беше прашан за неодамнешната смрт на озлогласениот шеф на групата „Вагнер“, а тој рече дека до неодамна не знаел дека јадел храна која му била послужена од Пригожин.

„Она што ме шокираше, е тоа што пред некој ден видов слика од самитот на Г8 во Санкт Петербург каде Пригожин беше момчето кое ме послужуваше со храна. Тогаш беше готвач. Знам само дека преживеав“, изјави Буш во свој стил.

„Слободна Далмација“ пренесува дека неодамна се појавиле фотографии од таа средба од 2006 година, на кои Пригожин му служи вино на американскиот претседател, кој седи на маса со сопругата Лаура и рускиот претседател Владимир Путин и неговата сопруга Људмила.

11.09.2023 - 19:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега