Брнз по повод годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор: Со нетрпение очекувам да работиме за зголемување на меѓуетничкото разбирање

Амбасадорката на Соединетите Американски Држави во Македонија, Кејт Мери Брнз преку Твитер ја честиташе годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор.

-Денеска ја одбележуваме 19-годишнината од Охридскиот рамковен договор, важна пресвртница што и помона на „Северна“ македонија да ги премости етничките поделби. Со нетрпение очекувам да соработуваме со сите засегнати страни за зголемување на социјалната кохезија и меѓуетничко разбирање во наредните години, напиша Брнз.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.08.2020 - 15:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега