Британскиот премиер се соочува со нов бунт, за планот да ги забрани цигарите за младите

Британскиот премиер Риши Сунак се соочува со нов бунт во неговата партија поради плановите да им се забрани на младите да користат цигари.

Ако се усвои законот за тутун, ќе биде прекршок да се продаваат тутунски производи на секој роден по 1 јануари 2009 година, објави Скај њуз.

Планот беше една од трите клучни политички ставки на Риши Сунак што ги објави минатата година. Сепак, некои конзервативци ја критикуваа забраната, што значи дека премиерот ќе мора да се потпре на поддршката на лабуристите за да го усвои законот.

16.04.2024 - 12:39

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега