Британски лекар: Заборавете на вториот и подгответе се за третиот и четвртиот бран на коронавирусот

Водечки лекар од Бирмингем предупреди дека земјата може да се соочи со четири бранови коронавирус – и тој ја нагласи страшната штета за медицинската професија.

Шаби Ахмад, консултант во областа на урологијата, рече дека се плаши дека населението во Велика Британија „ќе мора да научи да живее со вирусот“ и дека вакцината сè уште не е достапна.

Владата соопшти дека првиот бран на КОВИД-19 во Велика Британија завршува – епидемија која чинеше скоро 50.000 животи.

Но, Ахмад, кој работи во болницата „Сендвел“, вели дека верува оти нови бранови би можеле да следат со текот на месеците и потенцијално со годините пред нас.

„Ќе има втор бран, трет бран и четвртти. Ова нема да исчезне“, вели тој.

„Само се надеваме дека тоа не се претвори во сериозна состојба и вклучува прием во болница, прием на интензивна нега како што имавме во март“.

„Вирусот ќе продолжи да се движи на различни начини и средства. Само треба да научиме да се заштитиме“.

Ахмад, кој лекува пациенти со карцином, рече дека сфатил дека повеќето од нив се од заедницата БАМЕ (црнците, Азијците и малцинствата), кој вирусот несразмерно ги погоди.

„Она што го знаеме е дека од 40-те лекари кои починаа, 38 беа од заедницата БАМЕ“, рече тој.

„И од починатите работници, мислам дека 80 проценти беа од заедниците на БАМЕ. Тоа ми вели дека има проблем “.

„Повеќето од починатите лица, без разлика дали биле лекари, медицински сестри или други здравствени работници, биле на примарна здравствена заштита, а не во болнички услови.

„Сите знаеме дека примарната здравствена заштита беше најмалку заштитена група, без заштитна опрема, без многу инструкции за опрема за лична заштита“.

На прашањето зошто верува дека вирусот е поопасен за заедницата БAME, додаде тој. „Тоа е многу интересно и многу тешко прашање. За жал, немам одговор.

„Едно нешто што можам да ви кажам е дека повеќето од овие БАМЕ луѓе работат на прво место, во области каде што инфекции би добиле повеќе од другите, без разлика дали тоа е акутна медицинска нега, примарна здравствена заштита, домови за нега, старечки домови“.

„И, се разбира, тие не беа правилно заштитени, тие немаа соодветни работи да ги заштитат.”

Тој наведе бројки кои покажуваат драматично помал број на смртни случаи кај медицинските лица во САД и рече: „Значи, единствената разлика помеѓу овие две места е во тоа што тие имаат подобра заштита таму“.

Олеснувањето на карантинот доведе до огромна толпа на плажите, парковите, па дури и во центарот на Бирмингем минатиот викенд.

Ахмад, претседател на Здружението „Дау Алумни“ и висок извршен член на пакистанската асоцијација на лекари во Европа, рече: „Сето ова беше загрижено за сите овие маршеви и топлината што однесе илјадници луѓе на плажите.

Лекарот ги видел уништувачките ефекти на КОВИД-19 од прва рака – губејќи го чичко му од вирусот.

„Имав многу блиски колеги (во оваа професија) кои беа на респиратори и лично знам многу луѓе кои починаа“, вели Ахмад.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.07.2020 - 08:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега