Британски експерт предупредува: Ако Украина изгуби, над Европа ќе надвисне темен облак, ќе биде полошо од 1939 година

 

 

И покрај терористичките закани од Блискиот Исток, полковникот посочува дека тие се ограничени и немаат способност да се справат со тиранското потчинување што Путин би сакал да го примени во Украина. Исто така, терористите немаат можност да отстрануваат смртоносно нуклеарно оружје за разлика од Русија, која би можела да користи ваков вид оружје.

Украинскиот претседател Зеленски е сè понезадоволен од недостигот на внимание на Западот кон војната во неговата земја. По 20 месеци континуирано војување, Зеленски смени неколку генерали и безбедносни службеници, јасно покажувајќи ја својата фрустрација од моментната состојба на бојното поле. Дополнителен проблем е недостигот на западно оружје и муниција, кој сè повеќе се пренасочува кон источниот Медитеран. Покрај тоа, претстојните избори во САД и Обединетото Кралство би можеле да имаат катастрофален ефект врз континуираниот проток на оружје во Украина, анализираат медиумите.

Од друга страна, како што вели, Русија е подготвена за тотална војна. Полковникот Де Бретон Гордон истакнува дека руските воени расходи оваа година би можеле да надминат десет отсто од БДП, што јасно ја покажува посветеноста на Кремљ во овој конфликт. Русија е подготвена да ја жртвува својата младина во борбата за Донбас, а украинските војници на фронтот имаат просечна возраст над 40 години. Дополнителен фактор на ризик за Украина е фактот што Путин не мора да се плаши дека ќе ги загуби изборите в година.

Украинскиот генерал Валериј Залужни во својот есеј „Модерното позиционо војување и како да се победи во него“, истакнува дека Русија е далеку од поразена. Полковникот Де Бретон Гордон верува дека оваа порака има суптилни пораки проткаени за двете страни во конфликтот. Тој исто така посочува дека во 21 век огромната бројка на војници не се смета за клучен фактор за победа, но дека Русија наводно загубила над 300.000 војници во овој конфликт.

И покрај непријателското опкружување, Путин е безбеден во својата удобна канцеларија во Кремљ, додека руските војници на терен се изложени на смртоносни опасности. Полковникот Де Бретон Гордон истакнува дека позициската војна ѝ овозможи на Русија да испрати неискусни војници во рововите, кои само треба да држат пушка и да пукаат. Спротивно на тоа, Украина нема безбедни области за обука за своите регрути, што е дополнителен предизвик во овој конфликт.

Полковникот Де Бретон Гордон истакнува дека во Првата светска војна тенкот бил клучен фактор за победата, иако многумина не го препознале неговиот потенцијал. Денес, тенковите продолжуваат да играат значајна улога во конфликтот во Донбас, а украинските генерали изразија желба Западот да обезбеди модерни борбени авиони за да се создаде рамнотежа на силите.

Конечно, полковникот Де Бретон Гордон истакнува дека Западот мора да сфати дека војната во Европа има многу поголемо влијание врз нивната судбина отколку конфликтите во источниот Медитеран. Затоа, Западот мора да ѝ ја даде целата потребна поддршка на Украина за да ја спречи можноста Русија да победи во оваа војна, што би имало катастрофални последици за цела Европа.И покрај фокусот на светот на конфликтот во Појасот Газа, британскиот полковник и експерт за хемиско оружје, Хамиш де Бретон Гордон, истакнува дека војната што се води против Украина е многу поважна за идната безбедност и од просперитетот на Велика Британија. Во својот авторски текст за „Дејли телеграф“ полковникот Де Бретон Гордон посочува дека не смее да се игнорира можноста за нуклеарна војна и напредување на силите на Путин на запад.

23.11.2023 - 12:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега