Британската варијанта на Ковид-19 пристигна во Србија

Девојка од Лондон ја донела новата варијанта на коронавирусот во Србија, информираше српскиот претседател, Александар Вучиќ.

„ Јас сум страшно исплашен. Патник од Лондон во Србија го донесе коронавирусот на територијата на Србија”, истакна Вучиќ и додаде дека девојката не била позитивна на тестот за ПЦР.

Вели дека најважно е што вирусот е откриен и изолирани се сите контакти.

Во однос на вакцинацијата, Вучиќ вели дека би ја примил кинеската вакцина.

-„ Би ја примил кинеската вакцина, но размислувам дека не сум толку стар, затоа што мислам дека е срамота кога ќе видам дека има некои кои немаат никакви коморбидитети и се туркаат да ја примат вакцината“, рече тој.

Србија, според Вучиќ, за кинеските вакцини платила многу помалку отколку што тие се продаваат во остантите делови од светот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.01.2021 - 12:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега