Британска научничка предупредува на нова пандемија: Овој вирус ги убива половина од заразените

Вирусот нипа, кој убива најмалку половина од заразените, може да ги предизвика една од следните пандемии, предупреди познатата британска научничка Сара Гилберт, која беше вклучена во создавањето на вакцината против ковид-19 на „АстраЗенека“.  

Таа смета дека не постои вакцина против овој вирус која, меѓу другите симптоми, предизвикува оток на мозокот, пишува британски Сан.  

Станува збор за вирус кој може да предизвика треска, главоболка, отежнато дишење, а меѓу сериозните симптоми се оток на мозокот и кома.  

„Секој знае како се шири САРС-КоВ-2 низ целиот свет. Тој мутираше, еволуираше и завршивме со делта варијантата која е многу пренослива. Ако добиеме делта варијанта на вирусот нипа, тогаш одеднаш имаме многу пренослив вирус со 50 проценти смртност “, рече Гилберт на книжевниот фестивал во Челтенхем. 

Гилберт вели дека нејзиниот тим веќе се бори да собере пари за развој на вакцини против веќе познатите болести, а за оние што допрва ќе се појават, ќе мора да почекаат. Пред да работи на вакцината „АстраЗенека“ минатата година, Гилберт работела на вакцини против вирусот нипа, треската ласа и МЕРС. 

„Во пандемија, научивме дека можеме да го направиме тоа побрзо, можеме подобро. Сакаме да ги примениме тие лекции, но потребни ни се ресурси. Ни требаат залихи на вакцината за патогени што веќе ја знаеме, бидејќи како ќе изгледа ако одеднаш започнува голема епидемија на нипа? Знаевме за опасноста со години, а почнавме да ја правиме вакцината пред пет години. Но, се уште не сме го направиле тоа, вакцината е далеку од готова “, вели таа.  

Дека опасноста од овој вирус е сериозна, се докажува со фактот дека, по избувнувањето на инфекцијата во Индија во 2018 година, Светската здравствена организација ја стави нипа на врвот на листата на вируси што можат да предизвикаат идни епидемии.  

Исто така овој септември, случајот беше потврден во индиската држава Керала кога 12-годишно момче починало од нипа вирусот. Вирусот се пренесува на луѓето од животни, а во минатото се сомневало дека го пренесуваат свињи заразени со овошје кои имале траги од плунка или урина од инфицирани лилјаци.  

Најголем ризик од појава има во земјите како Камбоџа, Индонезија, Мадагаскар, Филипините и Тајланд, каде што живеат голем број лилјаци. 

13.10.2021 - 23:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега