Бригадите Езедин ал-Касам: Примирјето утре ќе стапи во сила

 

Вооруженото крило на Хамас, Бригадите Езедин ал-Касам денеска потврдија дека прекинот на огнот со израелските сили во Појасот Газа ќе почне утре во седум часот по локално време.

 

-Примирјето ќе биде во сила четири дена, почнувајќи од утре наутро, придружено со прекин на сите воени дејства од бригадите Касам и Палестинскиот отпор, како и од ционистичкиот непријател во текот на целиот период на примирје, се наведува во соопштението од Бригадите Езедин ал-Касам.

Во текот на четирите дена, според вооруженото крило на Хамас ќе бидат ослободени 50 заложници, жени и мажи на возраст од 18 години или помлади ќе бидат ослободени, а за секој од нив ќе бидат ослободени по тројца палестински затвореници.

23.11.2023 - 17:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега