Бред Пит го прекина молкот со нови тврдења за Анџелина Џоли

 

Бред Пит ја обвини поранешната сопруга Анџелина Џоли дека го продала својот удел во винарницата во јужна Франција за намерно да му наштети на неговиот углед.

Поранешната двојка е заглавена во спор откога Џоли својот удел во „Шато Миравал“ му го продаде на „Тенут дел Мондо, подружница на „Столи груп“, поради што нејзиниот поранешен сопруг поведе правна постапка.

Познат како „Шато Миравал“, имотот вклучува и замок и винарница – па дури беше и местото на свадбата на парот во 2014 година.

Пит тврди дека кога ги купиле лозјето и замокот на југот од Франција, двајцата се обврзале никогаш да не го продаваат својот дел без дозвола на другиот.

Но, според судските документи до кои дојде „Дејли мејл“, а биле поднесени во Лос Анџелес минатата недела, Пит дознал од соопштението за медиуми дека Џоли тајно ја продала својата половина на руски олигарх во 2021 година. Тој наводно дознал дека има нови деловни партнери по излегувањето на соопштението.

„Како што ќе се покаже на судењето, постапките на Џоли беа незаконски, сериозно и намерно го оштетија Пит, а таа неправедно се збогати“, се наведува во документите.

Во својата ревидирана тужба Пит е дециден дека му било скратено правото да го откупи делот на својата поранешна сопруга во винарницата, а со преземањето на нејзиниот удел од страна на рускиот олигарх Уриј Шефлер брендот станал поврзан со Русија, нејзините хомофобични закони и војната против Украина, што потенцијално ќе го оцрни името на „Шато Миравал“.

Во поднесокот е наведено дека Анџелина првично признала дека може или да му дозволи на Бред да ја откупи или заеднички да го продадат бизнисот и се согласила да се подели на 68 со 38 проценти во негова корист бидејќи тој повеќе вложувал.

„Но, во летото 2021 година, во услови на жесток судски спор за старателството над децата, Џоли ги прекина разговорите и тајно продаде 50 отсто од акциите во семејниот дом и семејниот бизнис на ‘Тенут дел Мондо’“, стои во удскиот документ.

„’Тенут дел Мондо’ е дел од конгломератот за алкохолни пијалоци поврзани со ‘Столи груп’, поврзана со Русија, во сопственост и под контрола на милијардерот Јуриј Шефлер“.

„Шефлер, кого американското Министерство за финансии го означи како олигарх во Руската Федерација, претходно сакаше да го купи ‘Миравал’, а Пит го одби“.

„Пит дозна за наводната продажба на делот на Џоли на ‘Столи груп’ преку соопштението за печат, во кое стои дека ‘Столи’ е воодушевен што има место покрај Бред Пит како кустос на ‘миравал розе’“.

„Тоа било планирано: Џоли тајно соработувала со Шефлер и неговите соработници за да ја финализира наводната продажба, се потрудила Пит да не дознае ништо бидејќи ‘Столи груп’ и Џоли свесно ги прекршија договорните права и донесоа странец во семејниот дом на Пит“.

Ревидираната тужба го посочува сообвинетиот Шефлер како виновник за дестабилизација на винарницата и учество во заговор за непријателско преземање.

05.06.2023 - 23:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега