Борисов побара разрешница на случајот „Пендиков“

Поранешниот премиер и актуелен претседател на ГЕРБ, Бојко Борисов ги повика македонските власти да ги изведат пред правдата лицата кои го претепаа секретарот на охридскиот бугарски културен клуб “Цар Борис III”, Христијан Пендиков. Според него, ваквите настани ги поткопуваат огромните напори на Бугарија кои ги направиле за да ги придвижат С Македонија и Албанија кон членство во Европската унија.

„Сега има кривично дело, пукање, тепање, му е скршена вилицата, тоа е средно тешка повреда. Се додека не ги најдат виновниците и не ги изведат пред лицето на правдата, ние ќе се залагаме тоа да се случи”, вели Борисов.

Борисов кажа и дека во овој случај гледа обид за намерно враќање на С Македонија под руско влијание и дека на тоа сценарио се работи многу активно.

Во никој случај не треба да бидете заведени. Најдоброто нешто за Бугарија е Северна Македонија и Албанија да бидат во Европската Унија и НАТО“, рече Бојко Борисов.

 

28.01.2023 - 12:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега