Борел: Иднината на Западен Балкан е во ЕУ

 

Пристигнувајќи на вечерата што ја приреди за шестмина лидери од Западен Балкан во Брисел, министерот за надворешни работи на ЕУ, Џосеф Борел, рече дека очекува „колективен, стратешки, отворен и суштински“ разговор со „најблиските партнери и идни членки на ЕУ“ за потребата од единство и неопходните чекори, да работиме заедно за да обезбедиме безбедна, стабилна и просперитетна Европа.

Тој рече дека тоа е „во најдобар интерес на сите и најдобар начин да се изгради иднината на Западен Балкан во ЕУ“.

„Мислам дека е добро да се има ваков разговор, особено во вакви денови. Се запознавме во септември во Њујорк, но сега светот е во сосема поинаква ситуација. Тогаш никој не можеше да замисли дека ќе имаме еден агресор и друга војна во Европа“, рече Борел, пренесе „Танјуг“.

11.05.2022 - 22:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега