Богата програмска недела во МКЦ

 

Ова недела Младинскиот културен центар повторно со одлична програмска културна понуда на настани.

Утре, со почеток во 20 часот, на репертоарот ќе се одигра победничката претстава на минатогодишниот 47. МОТ-фестивал, претставата „ГЛУМиЦИ“ во изведба на Артопија. Театарска претстава, која е повеќе од само изведба и говори за театарот, за сите нас во него и за неговото позиционирање во светот, за сето она за што се мечтае, за страдањето, за вербата во подобро утре.

В четврток ќе се одржи добротворен концерт за Небојша Додевски-Грицко во бифето на МКЦ со почеток од 16 часот. Ќе настапат: Јана Гигова, Димиш, „Тотално опуштање“, „Сватовски“ и многу други домашни изведувачи. Настанот е во организација на „Брат за брат“.

Веќе в петок следува целовечерен хипхоп-спектакл за промоција на последниот албум на македонскиот хипхоп-артист Џака Накот: Live on no evil, на кој, покрај него, ќе настапат и диџеј Гоце, „Легијата“, „Дивизија“, Бвана, диџеј Славе, Страјк, „Куп де Грас“, Ади Имери и плејада други локални артисти и изведувачи за неверојатна вечер за паметење.

Истиот ден, во рамките на двете галерии во МКЦ, ќе бидат отворени изложбите: „Новите индустрии на стари локации“, која претставува резултат од научноистражувачки проект на Архитектонскиот факултет во Скопје, како и изложбата со наслов „Еволуција?“ од Балканскиот универзитет во Скопје.

Саботата е резервирана за концерт на легендарниот загрепски хипхоп-бенд „Елементал“, кој со својот настап во МКЦ ќе го прослави својот 25-годишен јубилеј од своето основање.

Истата вечер во бифето на МКЦ ќе се одржи и слушачка промоција на најновото издание на македонскиот бенд „Искра“ во издаваштво на Diehard records.

Билети за концертите може да се најдат на билетарницата на МКЦ или онлајн на линкот bileti.mkc.mk.

14.03.2023 - 22:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега