Блумберг: Пригожин планира да се повлече од Украина, ќе се повлече кон Африка

 

Евгениј Пригожин, моќниот основач на платеничката група Вагнер, се подготвува да ги намали операциите на неговата приватна армија во Украина, пишува Блумберг повикувајќи се на добро информирани извори.

Како една од клучните причини се наведуваат сè почестите недоразбирања и несогласувања меѓу руското воено раководство и Вагнерците.

Тој, наводно, повторно се свртува кон своите акции во Африка, се додава.

Основачот на руската платеничка група Вагнер, претходно го предупреди рускиот министер за одбрана дека Киев планира офанзива за отсекување на групата Вагнер од остатокот од московските трупи.

23.03.2023 - 17:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега