„Блу Ориџин“ на Безос планира нови вселенски летови од 19 мај

Вселенската компанија на милијардерот Џеф Безос, „Блу Ориџин“ (Blue Origin), денеска соопшти дека ќе ги продолжи летовите во вселената почнувајќи од 19 мај, по проблемот со летот пред помалку од две години.

Следниот лет на „Блу Ориџин“ ќе биде седми со луѓе во ракети лансирани од Западен Тексас.

Компанијата планира да го направи тоа по лансирањето на ракетата New Shepherd на 19 декември, која имаше задача да спроведе серија експерименти на границата на вселената.

14.05.2024 - 22:31

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега