Битиќи: На земјава и недостигаат 10.000 работници

Околу 10 илјади работници годишно и недостасуваат на земјава тврди вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи.

-Најмногу кадар недостасува во градежништвото и во угостителството. Битиќи вели дека земјава се обидува да обезбеди работници од увоз без ограничувања од која земја, и се надева дека и нашите ќе се мотивираат да се пријават во агенцијата и да се вработат. Странските компании кои што работат тука сметаат дека обезбедувањето кадар е работа на државата, истакна Битиќи.

14.03.2023 - 12:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега