Бил Гејтс за вакцините за коронавирусот: До февруари сите ќе се покажат како ефикасни и сигурни- пробајте да издржите и носете маски

Основачот на Мајкрософт Бил Гејтс верува дека скоро сите вакцини против коронавирусите ќе бидат ефикасни, откри тој за Си-Ен-Ен.

Според првите податоци, вакцините на Фејзер и Модерна се многу ефикасни, а Гејтс тврди дека очекува истото да се случи со вакцините од АстраЗенец, Џонсон и Џонсон, како и Новавакс.

„Верувам дека до февруари сите овие вакцини ќе се покажат ефикасни и безбедни. Бројот на нови инфекции продолжува да расте и се очекува натамошен раст до февруари, а тоа може да значи над две илјади смртни случаи на ден во САД за тој период“, рече Гејтс и ја допре мерката:

"Носете маски. Обидете се да издржите до пролет, бидејќи тогаш вакцините навистина ќе почнат да го намалуваат бројот на заразени лица, а промената на времето во потоплите исто така ќе помогне".

Некои вакцини имаат логистички проблеми, како што е Фајзер, кои мора да се чуваат на дури -75 степени Целзиусови. Сепак, Гејтс верува дека овие проблеми ќе бидат решени.

„Мора да бидете сигурни дека не е потрошена некаква вакцина, но верувам дека логистиката ќе се реши некако. Мислам дека ќе има доволно луѓе кои веднаш ќе бидат вакцинирани и потоа ќе привлечат други, па со тек на време ќе го достигнеме тоа ниво од 70 проценти и повеќе од она што ни треба за да спречиме ширење на болести.

Конечно, за Си-Ен-Ен, тој се осврна и на Денот на благодарноста и откри дека ќе биде на видео-врска со некои членови на семејството со цел да се намали бројот на оние кои се во иста просторија поради вирусот корона.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.11.2020 - 13:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега