Бидете подготвени на вториот бран на коронавирусот: Руските лекари советуваат - 7 работи кои треба да ги правите

Целиот свет е во исчекување на вториот бран на коронавирусот. Ковид 19 најверојатно ќе се врати на есен, и тоа не сам туку со многубројни „пријатели“ - сипаници, грип и други инфекции. Секоја сезона не напаѓаат до 200 различни видови вируси, но доминира една или две најопасни.

Лекарите советуваат: искористете го ова време да го зајакнете својот организам. Тогаш вас нема да ве загрози ниту една инфекција - ниту корона, ниту грип.

1. Свежиот воздух го зајакнува имунитетот, а сонцето создава во организмот „залихи“ на витамин Д кој помага во одбрана на инфекции.

2. Возење со велосипед, трчање, шетање во природа - било кој вид на физичка активност ќе допринесе за вашето здравје.

3. Ако се храните нездраво, сами отворате врата за многу болести. Анализирајте го своето мени - дали ви е храната разновидна, свежа, полна со витамини и минерали?

4. Ако имате некоја хронична болест - немојте да ја занемарувате.

5. Не пушете цигари.

6. Насмевката го продолжува животот. Стресот негативно влијае на одбранбениот систем на организмот.

7. Задржете ги добрите навики: мијте раце, носете маски...

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.07.2020 - 10:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега