Банкараската криза е завршена, велат аналитичарите

 

Аналитичарот на брокерската компанија „Одеон“, Дик Боу, оцени дека „банкарската криза е завршена“.

По објавувањето на извештајот во кој се наведува дека најголемите приватни банки во САД ќе обезбедат дополнителни 30 милијарди долари ликвидност за стабилизирање на „Првата Републичка банка“, Боу рече дека „банкарскиот систем има пари и ќе ги искористи за да го запре ова еднаш засекогаш.

Според „Блумберг“, банките Џеј-Пи Морган, Банката на Америка и Ситигруп банка ќе придонесат по 5 милијарди долари во депозити, заедно со помали депозити од други институции.

„Федералните резерви немаат пари да ја спасат банката, но самиот банкарски систем има пари и тие ќе ги искористат за да го запрат ова еднаш засекогаш“, рече Боу.

Индексот КБВ по денешната вест порасна за цели 4,2 отсто, а претходно падна за 3,7 отсто. Тој додава дека ваквиот потег на банките потсетува на 1998 година, кога 14 банки се здружија за да заштедат долгорочно управување со капиталот, спасувајќи го хеџ фондот и спречија колапс на глобалните финансиски пазари.

„Јасно е дека банкарското сметководство мора да се ревидира. Банките искористија цел куп сметководствени можности за да прикажат лажна слика за што се работи. Тие ја уништија довербата во нивниот систем“, рече Боу.

 
17.03.2023 - 10:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега