Бајден телефонски разговарал со лидерите на Финска и Шведска

Американскиот претседател Џо Бајден разговарал телефонски со премиерката на Шведска, Магдалена Андерсон и финскиот претседател Саули Ниинисто.

Финска и Шведска покажаа намера да се приклучат на НАТО, а финскиот претседател кажа дека во телефонскиот разговор била изразена загриженост поради војната во Украина.

Претседателот на Финска му кажал на Бајден дека ја почитува поддршката од САД и сака да се приклучат на НАТО.

13.05.2022 - 19:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега