Баербок: Сè е подготвено за брза ратификација за членство на Шведска и Финска во НАТО

Аналена Баербок, шефицата на германската дипломатија, кажа дека Берлин ги преземал сите подготовки за брз процес на ратификација ако Финска и Шведска сакаат да се приклучат на НАТО.

 

-Ако се одлучат да се придружат, можат брзо да се придружат … Мораме да се погрижиме да им дадеме безбедносни гаранции, не смее да има преоден период, сици зони, во кои нивниот статус би бил нејасен, кажа Баербок.

Периодот на ратификација може да потрае и до една година, а тоа е време кога не можат да бидат заштитени овие земји.

15.05.2022 - 14:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега