Автобус „слета“ во езеро, најмалку 20 загинати: Камерите снимија страшна несреќа во Кина

Најмалку 20 лица загинаа откако автобус излета од автопат и падна во вештачко езеро во Аншун на југозападот на Кина.

36 лица се спасени и префрлени во болница, додека спасувачките екипи и натаму ги извлекуваат патниците. Меѓу патниците имало средношколци кои што тргнале на матурски испити.

 

Како што може да се види на видеото, автобусот ненадејно сврти, удри во банкината и падна во водите на вештачкото езеро.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.07.2020 - 14:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега