Авионот на Трамп удри во друго летало на аеродром во Флорида


Приватен Боинг 757 на поранешниот американски претседател Доналд Трамп удрил во летало додека се движел на меѓународниот аеродром Вест Палм Бич во Флорида во неделата, изјави во вторникот извор запознаен со инцидентот.

Според Ројтерс, авионот на Трамп удрил во паркирано летало на аеродром во Јужна Флорида. Во соопштението на Федералната управа за авијација (ФАА) не е идентификувано дека авионот му припаѓа на Трамп.

Соработниците на Доналд Трамп сè уште не одговориле на прашањата за инцидентот.

Се претпоставува дека Трамп одржал митинг во Вилвуд, Њу Џерси во саботата, а инцидентот се случил кога авионот слетал на аеродромот Вест Палм Бич околу 1.20 часот во неделата.

Трамп го купи овој Боинг 757 вреден 100 милиони долари во 2010 година. Станува збор за авион кој е прилагоден на потребите на Трамп, а наводно внатре има позлатени детали. Авионот има две приватни соби за гости, три бањи, трпезарии и конференциски сали и широк систем за забава.

15.05.2024 - 10:35

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега