Арсовска-Мадиќ: СДСМ е за една изборна единица

За да пристапиме кон сериозна реформа, не треба да зборуваме само за една изборна единица и за намалување на пратеници, туку треба да дискутираме за пошироки аномалии во Изборниот законик. Треба да ги видиме препораките на ОБСЕ за моментот за пристапување за промени на изборен законик ден пред избори. Него треба да го менуваме постепено во ефикасна процедура. Уште пред 2 години СДСМ кажа дека е за една изборна единица, рече пратеничката од СДСМ, Викторија Арсовска Мадиќ вечерва во дебатата на ТВ Телма.

Според неа, партијата се уште не може конкретно да каже колкав ќе биде изборниот праг.

06.06.2022 - 20:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега